Věnujte dítěti pozornost
Když vám chce dítě něco ukázat, přerušte to, co zrovna děláte,
a
věnujte mu pozornost. Je důležité, abyste s dítětem často trávili krátké chvilky a dělali věci, které vás oba baví.
Dopřejte dítěti fyzickou náklonnost
Dopřejte dítěti
hodně fyzické náklonnosti– děti se rády často objímají, mazlí a drží za ruce.
Povídejte si s dítětem
Povídejte si s dítětem o věcech, které ho zajímají. Mluvte s ním o tom, co jste přes den dělali.
Hodně dítě chvalte
Když dítě udělá něco, co byste rádi viděli častěji, hodně jej chvalte, nejlépe popisnou pochvalou, např.: „Děkuji ti, že jsi hned udělala to, co jsem po tobě chtěl.“
Nabídněte dítěti dostatek zajímavých aktivit
Děti se obvykle chovají nevhodně nebo dělají hlouposti, když se nudí, proto jim nabídněte dostatek zajímavých aktivit jak doma, tak venku, např. plastelínu, omalovánky, lepenkové krabice, kostýmy, domečky na hraní.
Učte dítě novým dovednostem
Učte dítě novým dovednostem tak, že mu je nejprve sami předvedete a poté mu dáte příležitost, aby se tyto dovednosti naučilo. Například doma spolu mluvte vlídně. Poté dítě vyzvěte, aby také mluvilo vlídně (např.: řekni „prosím“ nebo „děkuji“) a pochvalte jej za snahu.
Nastavte jasné hranice
Stanovte jasné hranice pro chování dítěte. Sedněte si a promluvte si
s rodinou o pravidlech v domácnosti. Vysvětlete dítěti, jaké budou následky, pokud pravidla poruší.
Zůstaňte klidní
a dejte jasný pokyn
Pokud se dítě chová nevhodně, zůstaňte klidní a dejte mu jasný pokyn, aby s nevhodným chováním přestalo, a řekněte mu, co byste chtěli, aby dělalo místo toho (např.: „Přestaňte se prát, hrajte si spolu klidně.“). Pokud dítě uposlechne, pochvalte jej. Jestliže pokračuje dál, následuje přiměřený důsledek.
Mějte realistická očekávání
Mějte realistická očekávání. Všechny děti se občas chovají nevhodně a je nevyhnutelné, že přijdou určité výchovné potíže. Snaha být dokonalým rodičem vede jen k frustraci a zklamání.
Pečujte sami o sebe
Pečujte sami o sebe. Je těžké být klidným a uvolněným rodičem, pokud jste ve stresu, trpíte úzkostí nebo depresí. Zkuste si každý týden najít čas na to, abyste si mohli odpočinout nebo dělat něco, co vás baví.
„Díky kurzu jsem si uvědomil, že krátké chvilky hraní s mým synem, kdy se věnuji jenom jenu, můžou být pro něj víc než drahý dárek nebo výlet. Teď se snažím věnovat mu nerušenou pozornost několikrát za den, třeba mu chvílli číst, povídat si s ním o něčem, co má rád, nebo ho jen tak pochovat."
- Honza z Chrudimi -
Více Příběhů„Teoreticky jsem o výchově věděla v podstatě vše, ale teprve díky Triple P mi vše zaklaplo dohromady a naučila jsem se pozitivní rodičovské strategie využívat v praxi a jsem unešená z toho, jak skvěle to funguje."
- Marie z Karlových Varů -
Více příběhů„Díky kurzu Triple P mi došlo, že všichni rodiče mají podobné problémy. Všichni řešíme náročné situace. Nejsem to jenom já, kdo si často neví rady. Možnost sdílet své zážitky ve skupině pro mě byla posilující a hodně mě to obohatilo. Myslím, že naše rodina je teď celkově o hodně spokojenější."
- Pavla z Tábora -
více příběhů„Program mi ukázal, že moje role rodiče je ještě daleko důležitější, než jsem si myslela. To, jakým jdu příkladem a jak s dětmi komunikuji, na ně má největší vliv. Teď více plánuji a dopředu promýšlím, co udělám, když nastane problém. Spousta věcí se pak vyřeší příznivě."
- Katka z Prahy -
více příběhů